Szczepienia przeciw wirusowi HPV

Opublikowano 12 września 2024, 03:21

Od 1 września 2024 r. szczepienia w ramach powszechnego programu szczepień przeciw HPV dostępne są dla osób po ukończeniu 9. roku życia do ukończenia 14. roku życia.

Szczepienie przeciw HPV jest wymieniane w Polskim Programie Szczepień Ochronnych jako szczepienie zalecane. Nie jest więc obowiązkowe.

Szczepienia przeciw wirusowi HPV zapobiegają przede wszystkim rakowi szyjki macicy oraz innym nowotworom (rak odbytu, sromu, pochwy), które może powodować wirus brodawczaka ludzkiego (HPV).

Szczepić dziecko należy, zanim może mieć kontakt z wirusem. Dlatego Ministerstwo Zdrowia uruchomiło program bezpłatnych szczepień przeciw HPV dla dziewcząt i chłopców w wieku 9–14 lat.

Szczepienia przeciw HPV realizowane w ramach programu mają schemat dwu dawkowy. Odstęp pomiędzy dawkami szczepionki wynosi od 6 do 12 miesięcy.

Dziecko można zapisać na szczepienie przez:

  • Internetowego Konta Pacjenta,
  • telefonicznie za pośrednictwem infolinii +48 800 100 101 (zgodnie z aktualnymi
  • komunikatami na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia),
  • w przychodni podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) Rejestracja pacjenta na szczepienie w ramach programu odbywa się na zasadach przyjętych przez świadczeniodawcę. Podmiot POZ jest zobowiązany do realizacji świadczenia u pacjentów ze złożoną deklaracją lekarza POZ w danej jednostce.

Co warto wiedzieć o szczepieniu przeciw HPV

Szczepionka jest dobrze tolerowana i bezpieczna. Chroni przed zakażeniem HPV i wieloma nowotworami. Jest powszechnie stosowana w 125 krajach. W Polsce jest dostępna w placówkach podstawowej opieki zdrowotnej (POZ).

Jest ponad 200 typów HPV, a spośród nich część jest silnie rakotwórcza. Rak szyjki macicy jest niemal stuprocentowo związany z zakażeniem wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). Do zakażenia wirusem HPV najczęściej dochodzi drogą płciową.

W krajach, które wprowadziły szczepienia przeciw HPV, liczba zakażeń spadła nawet do 90%. Szczepiąc się, kobieta zmniejsza o 70% ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy.